
Разпиляното сред полегатите извивки на Балкана градче разпалва фантазията на туристите със старинната си архитектура и с непреодолимото усещане за непреходност, което се носи по тесните му улички.
Това е легендата за основаването на днешния град Елена. Разпиляното сред полегатите извивки на Балкана градче разпалва фантазията на туристите със старинната си архитектура и с непреодолимото усещане за непреходност, което се носи по тесните му улички. За пръв път за

„Елена претърпява няколко пожара. В началото на XIX век градът ни е бил почти унищожен от кърджалиите. По-късно, по време на Руско-турската освободителна война, голяма част от културно-историческото наследство на града е било унищожено. Но до наши дни са съхранени и много ценни архитектурни паметници. Интересното е, че Елена е имал градски облик още в началото на XIX век, т.е. много преди да бъде официално обявен за град. Още тогава улиците му са били застлани с каменна настилка, или т.нар. калдъръм, а жители се радвали на една твърде авангардна за времето придобивка – улично осветление с помощта на петролни фенери. В централната част на Елена била изградена и сложна водопроводна система.”
Към средата на XVIII век Елена се налага като проспериращ занаятчийски център, а местните хора започват да строят масивни къщи с разчупени архитектурни форми. Това е времето на българското Възраждане, когато културата, изкуството и образованието тук преживяват истински разцвет. От тази епоха са и част от съхранените до наши дни къщи на града. Непременно се отбийте в най-старата църква на Елена „Св. Никола”. Предполага се че основите й са били поставени в края на XV век, но в последствие, през 1800 година е била опожарена от кърджалиите. Храмът е възобновен в сегашния му вид 4 години по-късно само за 40 дни със средства на заможни еленчани, тайно и без разрешението на турските власти.
„Храмът съхранява много хубави стенописи и икони – разказва Ваня Сиракова. – Те са уникални като художествена стойност и са смятани за едни от най-ценните, които притежаваме от периода на ранното Възраждане. Църквата е изписана с над 1600 образа. Днес стенописите и самият храм са реставрирани. В съседство до „Св. Никола” се издига и храмът „Успение Богородично” от 1837 г. До Освобождението ни от османско владичество това е било най-големият християнски храм в Северна България. В момента той продължава да е действащ, посещават го и много туристи.”
Особен колорит на възрожденското градче придават старите чешми, от които клокочи бистра, ледена вода. Зад обраслите с бръшлян дувари се

Няма коментари:
Публикуване на коментар