
Глухите камъни /Silent Stones/ е скален култов комплекс, създаден от траките преди няколко хилядолетия. Намира се на няколко километра от село Малко Градище в североизточните Родопи. Няколкостотин трапецовидн

Тракийски град, по-голям от Перперикон, крият Глухите камъни

Цяло тракийско селище е скрито под местността Глухите камъни до любимешкото село Малко Градище. Такива са твърденията на известни родни археолози, които в различни периоди от време са провеждали проучвателни дейности край историческата забележителност в Източните Родопи. Последните опитващи се да намерят доказателство на тази теза са д-р Георги Нехризов и екипът му от специалисти, които до края на месеца имат задачата детайлно да разучат от кой период датират Глухите камъни и за какво са били използвани те.
Те смятат, че ако успеят научно да обосноват своите твърдения, ще се започне поетапното разкриване и търсене на древното селище. За него пък се смята, че е в пъти по-голямо от Перперикон.
Според историческите летописи, някъде в този регион през първото хилядолетие преди Христа наистина е съществувал древен град. Той бил един от най-добре развитите в тази част на империята.
Все пак специалисти преценяват, че скалният комплекс около Малко Градище е бил предпочетен и по друга причина. Той се намира на най-високия връх, от който се виждат и Арда, и Марица, а древните вярвания са, че именно на такива места боговете са по-близо и общуването с тях става възможно. Именно заради това археолози все пак смятат, че Глухите камъни е върховата част от мистериозното скално селище, съществувало в тази местност преди повече от 22 века.
Още по-интересно е, че там има византийска църква, която обаче е срутена до основи и все още трудно може да се прецени от кой период е.
Работата там тепърва започва. Множество родни историци и траколози предричат, че се крие нещо много голямо. Откритието ще взриви културната общественост не само у нас, а и в целия свят.
Ако това се случи, освен историческата му стойност откритието ще има и икономическа. То би довело до съживяване на целия регион Източни Родопи.
Кметицата на най-близкото до Глухите камъни село Малко Градище, Мария Петкова, споделя, че на практика там може да се приютят част от евентуалния поток посетители. Въпреки че в селото няма
къщи за селски туризъм, при евентуално отприщване на интереса мнозина от предприемчивите жители биха инвестирали в това, смята кметицата.
В Малко градище от поколения се предава древна легенда. Според нея някъде в местността Глухите камъни имало гробница, в която бил положен именит тракийски владетел. Според тогавашните вярвания той бил погребан с цялата си посуда и “9 вола злато”. Именно тази легенда се опитват да разшифроват през годините иманяри. Пак според местните митове и легенди, въпросният владетел бил погребан навръх Никулден. Затова вярванията са, че всяка година на тази дата златото заблестявало с пълната си красота, въпреки че е скрито в дълбините на пещера, намираща около Глухите камъни.
В селото се носят слуховете, че в култовата местност иманяри постоянно намират златни находки. Все още се говори как навремето именно с намереното злато някои вдигнали къщи и големи сватби.


















Снимки:http://avtotravel-bg.blogspot.com
Няма коментари:
Публикуване на коментар